Mimořádně zachovalé medúzy
Nyní pracujeme na odborných a jazykových korekturách a na přípravě grafiky.
Předpověď Charlese Darwina, že nikdy nenajdeme žádné fosilní medúzy, se mnohokrát ukázala jako mylná. (Viz také: Hundreds of jellyfish fossils! (Stovky fosilních medúz!))
Charles Darwin jednou napsal: „Žádný zcela měkký organismus nelze zachovat.“1Tento názor je pochopitelný vzhledem k jeho předpokladu, že fosilní vrstvy hornin na světě jsou výsledkem pomalých a postupných procesů v průběhu dlouhých časových období. Proto předpokládal, že jako fosilie budou nalezeny pouze pozůstatky živočichů s tvrdými částmi (jako jsou kosti nebo krunýře).
Jak ale ukazuje pozdější objev mnoha fosilních medúz, Darwin se mýlil.2
Vědci dnes uvádějí, že mezi „rozmanitým biomem taxonů měkkých těl“ a dalšími zkamenělými tvory v lokalitě Sponge Gully v Utahu v USA našli „výjimečně zachovalé medúzy“.3 Fosilie medúz prý „vykazují vynikající zachovalost anatomie měkkých částí“3– tak dokonalou, že „je vidět zřetelný tvar zvonu, chapadla, svalové jizvy a možná i gonády.“4
Takto dokonalé zachování „vlečných chapadel“ a dalších orgánů medúz nesvědčí o pomalých a postupných procesech [viz popisek k fotografii], ale o rychlém pohřbení. A to spolu s celosvětovým rozšířením fosilií odpovídá tomu, že byly pohřbeny při celosvětové Potopě v Noemově době, tedy asi před 4 500 lety.
Je smutné, že evoluční badatelé, kteří se podílejí na tomto nejnovějším objevu, záměrně ignorují nebo neznají popis Stvoření a Potopy v knize Genesis (2. Petrova 3,3-6). Místo toho se pokoušejí interpretovat svůj nález z evolučního hlediska a „datují“ tyto fosilie medúz z kambrických vrstev na stáří 500 milionů let – medúzy jsou tedy o více než 200 milionů let „starší“, než se evolucionisté dříve domnívali. Jak však sami vědci zdůrazňují, fosilní exempláře se podobají dnes žijícím medúzám, například druhům z rodu Cuninaa Periphylla. Proč za celou tu (domnělou) dobu neprošly žádnou evolucí?
Obrázek z PLOS, ref. 1.
Nedorozumění: Jedna z fotografií ve výzkumné práci, kterou publikovali Cartwright et al.,1 spolu s připojenou interpretační kresbou medúzy z rodu žahavců v bočním pohledu. Vědci naznačili, že způsob, jakým se tato medúza v americkém Utahu tak krásně fosilizovala, je pravděpodobně podobný tomu, jak se nesčetní tvorové (včetně organismů s měkkým tělem) zachovali ve slavných burgesských břidlicích v Kanadě. To znamená, že anoxické podmínky (tj. nedostatek kyslíku) na dně údajně klidných vod, kde se medúzy nacházely, zabránily jejich rozkladu, zatímco je vrstvu po vrstvě pomalu pokrývaly jemné usazeniny. Nepochybně tak dokonalé zachování – do té míry, že vědci byli schopni přirovnat vyobrazenou fosilii k žijícím druhům z rodu Cunina2 – vyžadovalo rychlé obalení sedimentem, nikoliv pomalé. Evoluční vědci nedávno změnili názor na burgesské břidlice – nyní tvrdí, že vrstvy jemných sedimentů se ukládaly rychle.3,4
Odkazy a poznámky
- Cartwright, P., Halgedahl, S.L., Hendricks, J.R.., Jarrard, R.D., Marques, A.C., et al., Exceptionally preserved jellyfishes from the Middle Cambrian (Výjimečně zachovalé medúzy ze středního kambria), Public Library of Science ONE 2(10):e1121. doi:10.1371/journal.pone.0001121, říjen 2007.
- de Pastino, B., Photo in the news: fossil jellyfish discovered in Utah (Fotografie ve zprávách: objev fosilních medúz v Utahu), National Geographic News, 31. října 2007.
- Gabbott, S., Zalasiewicz, J., and Collins, D., Sedimentation of the Phyllopod Bed within the Cambrian Burgess Shale Formation of British Columbia (Sedimentace ložiska fylopodů v kambrické formaci burgesských břidlic v Britské Kolumbii, Journal of the Geological Society 165(1):307-318, leden 2008.
- Burgess Shale time scale – it happened in a rush (Časové měřítko burgesských břidlic – stalo se to rychle, Creation 30(3):10, 2008.
Odkazy a poznámky
- Darwin, C., Vznik druhů, první vydání 1859, citace převzata ze str. 422 z 6 vydání z roku 1872 (přetištěno 1902). Zpět na text.
- Viz např. Catchpoole, D., Hundreds of jellyfish fossils! (Stovky fosilních medúz!) Creation 25(4):32–33, 2003. Zpět na text.
- Cartwright, P., Halgedahl, S.L., Hendricks, J.R.., Jarrard, R.D., Marques, A.C., et al., Exceptionally preserved jellyfishes from the Middle Cambrian (Výjimečně zachovalé medúzy ze středního kambria), Public Library of Science ONE 2(10):e1121. doi:10.1371/journal.pone.0001121, říjen 2007. Zpět na text.
de Pastino, B., Photo in the news: fossil jellyfish discovered in Utah (Fotografie ve zprávách: fosilní medúzy objeveny v Utahu), National Geographic News, 31. října 2007. Zpět na text.