Úvod Magazín Příroda a evoluce Jazyk chameleona inspiruje moderní robotický design

Jazyk chameleona inspiruje moderní robotický design

Chameleon je vysoce specializovaný ještěr s unikátním způsobem lovu – jazyk ve tvaru projektilu, který chameleon vystřeluje na svoji oběť, může být natažený na více než dvojnásobek délky jeho těla. Přestože pružinový mechanismus obstarávání potravy tohoto tvorečka byl studován po mnoho let, teprve nedávno byly objasněny detaily toho, jak to celé funguje. V současnosti studují experti detaily těchto mechanismů s cílem zdokonalit manipulační schopnosti robotů a robotických zařízení.

Ve studii publikované v časopise Bioinspiration & Biomimetics (1), představil inženýr Alexis Debray čtyři robotické systémy, které napodobují schopnosti jazyka chameleona. V závislosti na tom, jaký aparát je uchycen na samotném konci, mohou být podobné robotické projektily použity k plnění úkolů, jako je například vybírání nebo lisování součástek na montážní lince.

V popisu chameleonova jazyka a přidružených podpůrných struktur souborně nazývaných „hyolinguální aparát“, inženýr Debray názorně přitom však bezděčně objasňuje, proč tento biologický systém musel být na počátku zkonstruován se všemi svými vzájemně závislými a souvisejícími částmi a schopnostmi jako plně funkční.

Chameleonův jazyk je připevněn k jeho tělu pomocí precizně zkonstruovaných kostí. Jedna z nich má tvar tužky a slouží také jako směrová podpora, podobně jako stabilizační tyč v modelu raketové startovací rampy. Bez této kosti by chameleonův jazyk neměl žádnou oporu pro zpětný ráz pružinového svalu, který jazyk vystřeluje. Chameleon by tak neměl naprosto žádnou kontrolu nad směrem, ve kterém tímto způsobem vystřeluje svůj jazyk.

Pružinový nebo „urychlující“ sval může být stlačen na různě velkou tenzi (napětí) podobně jako pružina v závislosti na vzdálenosti cíle, který má být zasažen. V okamžiku uvolnění pružinového svalu letí konec jazyka již se svou vlastní setrvačností, což je jeden z úžasných a vskutku unikátních příkladů použití (techniky) projektilů v živočišné říši. Avšak bez opačného mechanismu navíjení jazyku zpět do tlamy by se chameleon moc nenajedl. Naštěstí, jazyk je vybaven dlouhým a velice elastickým zatahovacím (navíjecím) svalem, který vystřelený jazyk bleskurychle navine zpět do tlamy.

Související články

Mohou přírodovědci argumentovat Biblí? Pokud ano, kdy a jak.

1. dubna 2025

Je Bible přírodovědcům a historikům vůbec k něčemu? A mohou se na ni odkazovat? Pokud ano, kdy a proč? Mají vědci věřící ve stvoření kromě Bible vůbec nějaké reálné argumenty?

Co je to přírodní zákon, co umí a neumí a kde se tu vzal?

29. března 2025

Odkud se vzaly přírodní zákony? Je za nimi slepá evoluce a šťastně nastavené parametry hmoty nebo naopak cílevědomá inteligence?

Proč by se život nemohl vyvinout sám od sebe z neživé hmoty?

23. března 2025

Může život vzniknout spontánně z neživé hmoty? Dovolují to přírodní zákony? Jaké hypotézy samovolného vzniku života známe a proč nefungují?

Teologické argumenty proti evoluci

10. února 2025

Vědu máme rádi všichni. Pomohla nám dostat člověka na Měsíc a také k mnoha technickým vymoženostem. Ale i věda je omylná a trpí řadou problémů, které jsou z její čistě materialistické perspektivy neřešitelné.