Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Design inspirovaný přírodou #7 – Genesis Era Akademie
Milí diváci, a je to tu! Další, tentokrát již 7. díl vašeho oblíbeného seriálu Genesisera Academy, ve kterém vám přinášíme fundované odpovědi předních vědců na typické otázky spojené s původem a historií světa a života.
Dnešním tématem je „dokazují lidské technologie inspirované přírodou Boha?“. Opět k nám bude promlouvat odborník na slovo vzatý, profesor a inženýr Stuart Burgess, který patří mezi největší světové kapacity v oboru průmyslového dizajnu a optimalizace inženýrských návrhů v rámci tzv. ergonomie.
Mnoho porozumění ve vědě pochází z tzv. paralelního chápání principů a mechanismů v různých oblastech reality kolem nás. Například ve fyzice známe velkou spoustu jevů z celé řady oborů, které mají exponenciální průběh. Je to jinými slovy určitá pravidelnost ve vztazích v přírodě, tedy přírodní zákon, co určuje, že mnohé vlastnosti hmoty i přírody kolem nás se mění v čase podle exponenciální závislosti. Např. rychlost radioaktivního rozpadu, útlum světla při průchodu látkou, vybíjení kondenzátoru a mnoho dalších jevů. Tento paralelismus je ve vědě velmi důležitý a pomáhá chápat stejný princip nebo proces z jedné oblasti ve zcela jiné oblasti reality.
Tento princip paralelismu lze aplikovat také na lidské technologie napodobující technologie nalézané v přírodě. Samozřejmě jsou mezi námi lidé, kteří by nesouhlasili s tím, že technologie nalézané v přírodě jsou skutečnými technologiemi v pravém slova smyslu, ale tento nesouhlas je dán jejich vírou v slepou evoluci a miliardy let starý vesmír, kde prý vše vzniká spontánně, slepě, zcela bez jakéhokoliv cíle, inteligence či plánu. Je potřeba si uvědomit, že to je opravdu jen víra, která úmyslně neguje fakt, že technologie nalézané v přírodě mnohonásobně převyšují – co do efektivity, komplexity, miniaturizace, provázanosti se zbytkem přírody a recyklovatelnosti – všechny lidské výtvory. Ano, technologie nalézané v přírodě jsou daleko za hranicemi lidských technologií, přesto jsou pro inženýry nevyčerpatelným zdrojem moudrosti a inovací.
Jinými slovy, pokud inženýři v přírodě objeví nějaký sofistikovaný inženýrský systém — např. ultraminiaturní motorový pohon bakteriálního bičíku, ultrarychlé elektromotory v mitochondriích našich buněk, sofistikované způsoby molekulárního rozpoznávání v buňkách, samoopravné mechanismy, extrémně efektivní proudění vody v kožních mikrozáhybech žraloků minimalizující tření vody na fyzikální minimum, nedostižné mimikry chobotnice maskované (Thaumoctopus mimicus), která dokáže měnit nejen barvy těla, ale také jeho tvar i povrch a spousta dalších příkladů — potom mají dokonalou inspiraci k návrhu inženýrských systémů používaných s úspěchem ve zdravotnictví, armádě, potravinářském průmyslu, ve sportu atd. atd.
Např. mechanismus brouka prskavce (bombarier beetle), který je schopen zapálit výbušnou směs produkovanou speciálními žlázami v oblasti zadečku jen tím, že směs vystřikuje v extrémně rychlých přerušovaných výtryscích, použili inženýři letadlových motorů k tomu, že jsou schopni znovu zapálit zhaslou turbínu i za letu, kdy rychlé proudění vzduchu nedovoluje zápalnou směs zapálit. Zdánlivá maličkost, přesto něco, co může zachránit stovky lidských životů najednou.
Profesor Burgess říká, že inspirace přírodou dovoluje významně zlepšit návrhy prakticky všech inženýrských systémů. Bez toho by inženýři velkou spoustu lidských technologií nikdy nedali dohromady nebo v podstatně horší verzi.
Podstatné je, že pokud by svět a příroda byly produktem postupného, slepého evolučního vývoje, potom by měl být daleko jednodušší a méně funkční, než jak jej vidíme dnes a rozhodně by vůbec nemohl obsahovat tak sofistikované technologie, o kterých jsme psali výše. Evoluce je totiž omezena na změny typu „krok za krokem“, což je drastické omezení, které nedovoluje vznik komplexních, provázaných inženýrských systémů v přírodě. Inženýrský návrh jakéhokoliv funkčního systému vyžaduje současnou optimalizace obrovského souboru vzájemně odlišných podsystémů a součástek, které musí být naráz, v jednom okamžiku, vyladěny tak, aby mohli společně vykonávat požadovanou funkci. Bez tohoto principu „vše naráz“ není možné jakékoliv v přírodě běžně nalézané systémy dát dohromady.
Lidské technologie inspirované přírodou jsou tedy skutečně důkazem toho, že zde existuje nadlidsky moudrý a zkušený Stvořitel, jakýsi superinženýr, který je jediným rozumným vysvětlením zjevné sofistikovanosti přírody i člověka.
Už teď se můžete těšit na další díl naší vzdělávací série Genesisera Academy, který je věnován otázce zda člověk a okolní příroda jsou důkazem slepé evoluce nebo naopak záměru a plánu?
Vaše Genesisera.cz
Další videa a filmy
Navštivte náš e-shop
Objevte novinky na našem e-shopu a rozšiřte hranice svého poznání
Pomozte nám tvořit více kvalitního obsahu.
Věnujte dobrovolný příspěvek na tvorbu kvalitního obsahu bez reklam.
Jsme nezisková organizace, vaši podporu investujeme zpět do šíření povědomí, znalostí a tvorby kvalitního obsahu, filmů a publikaci knih.