Fosilní medúzy se posměšně pozdravily
Nyní pracujeme na odborných a jazykových korekturách a na přípravě grafiky.
Link na článek v angličtině: Fossil jellyfish greeted with derision!
V originále vydáno: Fossil jellyfish greeted with derision!, září 1990
Medúzy nevydrží dlouho, než ztratí své vlastnosti, takže jsou snad nejlepším možným příkladem zkamenělin vyžadujících rychlé pohřbení a zpevnění horniny. Objev tohoto popření filozofie „pomalého a postupného“ by ve své době přirozeně nebyl příliš vítán.
Dr. Reginald Sprigg, významný australský geolog, který tento nález v roce 1946 představil na ohromené vědecké konferenci v Adelaide, říká, že byl přijat s posměchem a nedůvěrou. Bylo mu řečeno, že znaky medúzy jsou pouze náhodné značky na skále. V časopise Reader’s Digest (únor 1990, s. 62) je citován: „Byl jsem velmi rozzlobený, a tak jsem se hned vrátil, sebral 300 těchto věcí a vrátil se s nimi do Adelaide.“
Mnoho zkamenělých medúz a dalších přidružených živočichů je nyní součástí rozsáhlé sbírky Ediacara v Jihoaustralském muzeu. Pískovec je hornina usazená pohybující se vodou. Pokud by medúzy nebyly rychle pohřbeny a hornina by rychle ztvrdla, jejich jemné rysy by zmizely maximálně během několika dní. Navzdory těmto počátečním snahám o jejich diskreditaci jsou němým svědectvím o mohutné, rychlé a vodní katastrofě, která musela působit, aby se zachovaly jejich krátkodobé rysy.