Úvod Články Věda a filozofie Bakteriální bičík jako dokonalá konstrukční jednotka

Bakteriální bičík jako dokonalá konstrukční jednotka

Bakteriální bičík je příklad přírodní rotační pohonné jednotky v několika provedeních. Každá jeho součást musí být přítomna, aby mohl fungovat jako celek.

Co je „neredukovatelná složitost“

V roce 1996, Dr. Michael J. Behe, profesor biochemie na Lehighské Univerzitě (a evolucionista), publikoval vyzývavou knihu vzhledem ke klasické Darwinistické evoluci nazvanou „Darwinova černá skříňka“. V této knize používá bičík, aby zavedl koncepci „neredukovatelné složitosti.“ Jestliže je nějaká struktura natolik složitá, že všechny její součásti musí být původně přítomny, je potom označena za neredukovatelně složitou. Všechny části bakteriálního bičíku musely být přítomny hned od začátku, aby mohl fungovat.

Bičík bez přítomnosti všech součástí je evoluční přítěží

Podle evoluční teorie jakákoliv komponenta, která nenabízí organismu nějakou výhodu, bude ztracena nebo vyřazena. Jak by mohla taková struktura vzniknout pozvolným procesem, krok po kroku, tak jak to předpokládá evoluce, není dosud vysvětleno a je otázkou, zda nějaké evoluční vysvětlení může vůbec existovat. Způsob, jakým je bičík používán ještě naopak přidává na složitosti tomuto problému. Některé bakterie mají jediný bičík umístěný na konci tyčkovité buňky. Aby se pohybovala opačným směrem, jednoduše změní směr rotace bičíku. Jiné bakterie mají bičíky na obou stranách buňky a používají jeden bičík k pohybu na jednu stranu a druhý k pohybu na druhou. Třetí skupina bakterií má mnoho bičíků obklopujících buňku. Tyto bičíky se stočí dohromady do helikálního svazku na konci buňky a rotují jednotně tak, aby se buňka pohybovala jedním směrem. Když chce bakterie změnit směr, bičíky se rozpletou, putují na opačnou stranu buňky, znovu vytvoří svazek a synchronizovaně rotují. Strukturální složitost a přesně sladěná koordinace bakteriálního bičíku poukazuje na práci mistrného inženýra, který navrhl a stvořil bičík, aby fungoval nádherně složitým způsobem.

Související články

Funkčnost světonázoru nedokazuje jeho pravdivost

25. května 2025

Světonázor si člověk utváří v průběhu svého života, a to velice často na základě svých osobních zkušeností. Na základě toho, co mu fungovalo, a co nikoli. Je to ale dobře?

Kniha Přísloví

23. května 2025

Kniha Přísloví není jen ukázkou lidové moudrosti. Kořen hebrejského slova pro Přísloví Mišlê totiž znamená „vládnout“. Přísloví nás tak zavazují k určitému typu správného jednání a moudrost, kterou se nám snaží předat není pouze intelektuální záležitostí.

Kniha Kazatel

16. května 2025

člověk spolu s Kazatelem postaven před složitou otázku: Jak nejlépe žít svůj život? Jak jej naplnit? Kazatel se obrací do svého nitra a provází nás svými vlastními pokusy o naplnění tohoto nelehkého úkolu.

Mohou přírodovědci argumentovat Biblí? Pokud ano, kdy a jak.

1. dubna 2025

Je Bible přírodovědcům a historikům vůbec k něčemu? A mohou se na ni odkazovat? Pokud ano, kdy a proč? Mají vědci věřící ve stvoření kromě Bible vůbec nějaké reálné argumenty?

Genesis Era
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.