Úvod Články Věda a filozofie Jak se dorozumívají mravenci

Jak se dorozumívají mravenci

Mravenci mají dokonalý způsob dorozumívání, který jim umožňuje si navzájem přesně sdělovat důležité informace. K tomu musí umět vylučovat zvláštní pach a kromě toho jej také bez zaváhání rozpoznat.

Bible nás vyzývá: „Jdi k mravenci, lenochu, shlédni cesty jeho, a nabuď moudrosti“ (Přísloví 6,6).
Není snad na světě všednějšího a probádanějšího hmyzu, než jsou mravenci. Mají mimořádné vlastnosti a schopnosti, jejich nervová soustava je velmi dokonalá. Zvláštním způsobem života ukazují na svého Stvořitele. V jednom mraveništi žije až půl milionů jedinců. Jednota mravenčí společnosti je trvalá a především přirozená, žádný z mravenců nezneužívá svoji neomezenou volnost. Práce je v jejich životě obdivuhodnou a zároveň tajemnou záležitostí. Zdá se, jako by jejich práce byla cílevědomou činností, jsou však řízeni zděděnými instinkty. Mají zvláštní, záhadnou dorozumívací schopnost, a to jednak pomocí tykadel, jednak prostřednictvím pachů, které vylučují. Pachové substance vyvolávají okamžitě požadovaný způsob jednání. Nalezne-li např. americký rezavý mravenec v určité vzdálenosti od mraveniště mrtvého motýla, kterého sám nemůže odvléci, běží rychle do hnízda, aby přivolal pomoc. Přitom si zpáteční cestu značí žihadlem, kterým vypouští pachové látky. Žihadlo píše po zemi nesouvislou přerušovanou čáru. Každý z mnoha druhů mravenců (asi 6000 druhů na světě, v České republice jich žije necelých 100 druhů) má svou vlastní pachovou stopu, kterou příslušníci jiných druhů nejsou schopni vnímat. Pro mravence téhož druhu je to naprosto přesné znamení, které si dovedou správně vyložit a jdou správným směrem po stopě.

Pach má však trvání jen určitou krátkou dobu. Ke zdrojům obživy vedou silné pachové cestičky, neboť jsou neustále dalšími mravenci obnovovány. Jakmile je však zdroj potravy vyčerpán, zmizí také značení, protože ti mravenci, kteří se už vrací s prázdnou, nezanechávají za sebou žádnou stopu a další procesí mravenců udaným směrem ve chvilce ustane. V jejich společnosti beze zbytku platí, že žádný mravenec netrpí nedostatkem. Je úžasné, že každý vyčerpaný a hladový mravenec je vždy zaručeně nasycen svými druhy.

Zdroj: Blahoslav Balcar, Tajemství života, Advent-Orion Praha, 1997

Související články

Funkčnost světonázoru nedokazuje jeho pravdivost

25. května 2025

Světonázor si člověk utváří v průběhu svého života, a to velice často na základě svých osobních zkušeností. Na základě toho, co mu fungovalo, a co nikoli. Je to ale dobře?

Kniha Přísloví

23. května 2025

Kniha Přísloví není jen ukázkou lidové moudrosti. Kořen hebrejského slova pro Přísloví Mišlê totiž znamená „vládnout“. Přísloví nás tak zavazují k určitému typu správného jednání a moudrost, kterou se nám snaží předat není pouze intelektuální záležitostí.

Kniha Kazatel

16. května 2025

člověk spolu s Kazatelem postaven před složitou otázku: Jak nejlépe žít svůj život? Jak jej naplnit? Kazatel se obrací do svého nitra a provází nás svými vlastními pokusy o naplnění tohoto nelehkého úkolu.

Mohou přírodovědci argumentovat Biblí? Pokud ano, kdy a jak.

1. dubna 2025

Je Bible přírodovědcům a historikům vůbec k něčemu? A mohou se na ni odkazovat? Pokud ano, kdy a proč? Mají vědci věřící ve stvoření kromě Bible vůbec nějaké reálné argumenty?

Genesis Era
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.