Úvod Magazín Bůh a Bible 14 zastavení na křížové cestě: druhé zastavení

14 zastavení na křížové cestě: druhé zastavení

Ježíš přijímá kříž

„Kdo uvěří naší zprávě? Nad kým se zjeví paže Hospodinova? Vyrostl před ním jako proutek, jak oddenek z vyprahlé země, neměl vzhled ani důstojnostViděli jsme ho, ale byl tak nevzhledný, že jsme po něm nedychtili. Byly to však naše nemoci, jež nesl, naše bolesti na sebe vzal. Trestání snášel pro náš pokoj, jeho jizvami jsme uzdraveni.“ (Izajáš 53,1-5)

„Pilát Židům řekl: „Hle, váš král!“ Oni se dali do křiku: „Pryč s ním, pryč s ním, ukřižuj ho!“ Pilát jim řekl: „Vašeho krále mám ukřižovat?“ Velekněží odpověděli: „Nemáme krále, jen císaře.“ Tu jim ho vydal, aby byl ukřižován, a oni se Ježíše chopili.Nesl svůj kříž a vyšel z města na místo zvané Lebka, hebrejsky Golgota“. (Jan 19,14-17)

Ježíšovi byl dán na ramena nástroj jeho utrpení a smrti. Nenadával na tíhu dřeva ani neproklínal ty, kdo mu jej vložili na záda. Věděl, že kříž sám o sobě není ani dobrý, ani zlý. O tom, zda se stane prostředkem spásy, nebo nástrojem zkázy, rozhoduje jedině lidská odpověď.

Tak jako On nesl svůj kříž, také každý z nás nese nástroje vlastního utrpení a smrti. Snažíme se ovládnout a překonat své vlastní nedostatky, toužíme po tom být laskavý, milující a trpělivý. Přesto se nemůžeme zcela vyhnout tomu, že jsme někdy zlí, netrpělivý a postrádáme soucit s druhými. Ježíš nás učí, že naše nedokonalosti, naše chyby, naše slabosti a naše rozporuplná povaha, nejsou důvodem k zatracení ani důvodem k tomu, abychom sami sebe nenáviděli a tím jen své vlastní utrpení umocňovali.
On sám měl moc tyto slabosti změnit, ale přijal je spolu s lidskou přirozeností. Přijal kříž, i když věděl, že ho povede až na Kalvárii a k samotné smrti. Nenadával, nevzpíral se, ale šel cestou poslušnosti a lásky.

Ježíš nedostal svůj kříž pouze od Piláta, nebo od římských vojáků. Skutečný kříž začal v okamžiku, kdy přijal své poslání od Otce a stal se člověkem. I naše kříže jsou pečetí naší lidskosti. Život bez křížů není možný rozhodující však je, jak na ně odpovíme. Přijměme svou lidskost, přijměme své kříže, tak jako Ježíš přijal ten svůj. Učme se dobrému životu skrze své kříže, ne skrze útěk, ne v nenávisti vůči našim osobním břemenům.

Ježíš dobře rozumí lidskému srdci, zná naši slabost, náš strach i neochotu nést břemena. Ví, jak snadno upadáme do sebelítosti. Stěžujeme si na tíhu svého osudu a propadáme nechuti pomáhat druhým. Zatímco neseme své malé kříže a přehlížíme nesnesitelnou tíhu křížů našich bližních. A přesto nás nenechává samotné. Jako pravý Lékař ducha přichází, aby neodsuzoval, ale uzdravoval. Bere na sebe naše hříchy, všechny nemoci naší duše, všechno, co nás od Boha vzdaluje. Jeho kříž je místem našeho vykoupení.

Proto i dnes prosíme, Pane, vezmi si ode mě vše, co mě vzdaluje od tebe. Nauč mě nést své kříže tak, jak jsi je nesl ty s láskou, trpělivostí a nadějí, že právě skrze ně se mohu přiblížit tobě

Související články

Nebuď příliš spravedlivý ani nadmíru moudrý

12. května 2025

Co když je přílišná moudrost a přílišná spravedlnost spíše ke škodě? Proč dokonce i Bible nás před takovou přílišnou moudrostí a spravedlností varuje?

14 zastavení na křížové cestě: první zastavení

6. května 2025

Písmo po věřících nevyžaduje konání křížových cest. Avšak může sloužit jako prostředek k rozjímání, který nám pomáhá opět si zpřítomnit váhu Ježíšovi oběti.

Jsme ve vesmíru sami?

20. dubna 2025

Otázka existence života mimo planetu Zemi fascinuje lidstvo po staletí. Pokud by byla existence života jinde ve vesmíru potvrzena, jaké závěry by to znamenalo pro křesťanství?

Ellen G. White o Božím charakteru (3/3): Trojice

8. dubna 2025

V této třídílné sérii se zaměříme na pozoruhodné úvahy o tom, kdo je Bůh a jaký je, od jedné z nejvýznamnějších adventistických postav, Ellen G. Whiteové.