Úvod Magazín Motivace Velcí a obyčejní lidé

Velcí a obyčejní lidé

Velcí a malí, viditelní a neviditelní, známí a neznámí…

Kolik je na světě slavných a tím i viditelných lidí, které ostatní lidé staví na piedestal, tedy zvýrazňují jejich význam a obdivují je. Nic proti tomu. Otázkou je, zda-li všichni na pomyslný piedestal patří a zdali existuje důvod, proč je obdivovat. Na druhé straně jsou lidé, o kterých se ví velmi málo, nebo dokonce vůbec nic, a přece se zapsali do dějin a pro společnost udělali velmi mnoho. Jsou to lékaři, vědci, umělci, cestovatelé, kteří mnohdy obětovali svoje pohodlí, dokonce svůj život, a přesto jejich jména živoří na pokraji zapomenutí.

Ale o těch, bez jejichž obětavosti by většina expedic ani nezačala, o těch se nemluví a jejich jména jsou neznámá. A to i když zdolali nejvyšší horu světa již mnohokrát. A to ještě s nákladem, který slavný horolezec nenese.

Ale vedle nich jsou ještě i další, jejichž jména nejsou ani na pomyslné hranici zapomnění. Jejich jména dokonce ani nebyla nikdy zveřejněna, a nikdo je nezná. Ale bez nich by mnohdy oni slavní nebyli slavní. 29. května 1953, 33letý Novozélanďan Edmund Hillary, v doprovodu zkušeného šerpy Tenzinga Norgaye zdolal horu, jejíž vrchol ční do výše 8 849 metrů nad mořem. Jednalo se o Mount Everest. Onen šerpa měl velké štěstí, že byl, vedle Hillaryho, první, který dosáhl tohoto vrcholu. Od té doby zdolalo tuto horu tisíce horolezců. Psalo se o prvních mužích, o Peteru Habelerovi a Reinholdu Messnerovi, kteří potvrdili 8. května 1978, že i na nejvyšší horu světa lze vystoupit bez použití umělého kyslíku. Psalo se o ženě, Japonce Džunko Tabelové, která 16. května 1975 jako první žena v historii vystoupala na vrchol nejvyšší hory světa. Ale o těch, bez jejichž obětavosti by většina expedic ani nezačala, o těch se nemluví a jejich jména jsou neznámá. A to i když zdolali nejvyšší horu světa již mnohokrát. A to ještě s nákladem, který slavný horolezec nenese. A tak bychom mohli vzpomínat další sportovce, kteří jsou viditelní, ale jejich početný štáb nikdo nezná, úspěšné politiky a jejich „bezejmenné“ poradce atd. Kolik to je lidí, kteří psali dějiny, ale jejich podpisy tam nejsou.

Dovolím si ještě příklad z duchovní oblasti. Kdo zná, mimo profesní nebo laické zájemce o reformaci, jméno Philipp Melanchthon. A přitom to byl humanistický učenec, teolog, vysokoškolský pedagog, poradce a přítel Martina Luthera. Snažil se hledat konsenzus mezi jednotlivými reformačními myšlenkovými proudy. Zasloužil se o reformu evangelického církevního systému a německého školství. Jeho nejvýznamnějším dílem je Augsburské vyznání víry, které dodnes představuje shrnutí víry luterských evangelických církví na celém světě. Po Lutherově smrti se stal vůdcem německých protestantů.

Jsou známí a neznámí, ale jsou velcí a malí? Bůh vidí i ty malé, neviditelné, protože pro něho není nikdo malý a neviditelný. Pro něho mají hodnotu všichni.

Jsou známí a neznámí, ale jsou velcí a malí? Bůh vidí i ty malé, neviditelné, protože pro něho není nikdo malý a neviditelný. Pro něho mají všichni hodnotu, a to takovou, že byl ochoten za každého položit svůj život. „Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný.“ (Jan 3,16) Ty, kteří se považují za bezvýznamné a slabé povzbuzuje. (Matouš 5. kapitola) A dokonce jim věnuje mimořádnou péči a pozornost. „Mějte se na pozoru, abyste nepohrdali ani jedním z těchto maličkých. Pravím vám, že jejich andělé v nebi jsou neustále v blízkosti mého nebeského Otce.“ (Matouš 18,10)

V dnešní téměř hektické době se neustále žádá, aby člověk dokazoval svoji pracovní výkonnost, vykazoval se výsledky, byl viditelný…, a to je velmi unavující. A vedle toho se rychle zapomíná, co jsme dokázali, změnili, vybudovali. A to je stejně tak demotivující. A tak pokud někdo trpí pocitem (komplexem) méněcennosti, možná slabosti, bezvýznamnosti, potom je dobré si uvědomit, jak mě vidí Bůh. „Vy všichni jste přece skrze víru syny Božími v Kristu Ježíši. Neboť vy všichni, kteří jste byli pokřtěni v Krista, také jste Krista oblékli. Není už rozdíl mezi židem a pohanem, otrokem a svobodným, mužem a ženou. Vy všichni jste jedno v Kristu Ježíši.“ (Galatským 3,26-28) Jinými slovy před Bohem není chudý ani bohatý, známý ani neznámý, oslavovaný ani neoslavovaný. Před Bohem jsme si všichni rovni. Všichni mají hodnotu. A to je to, co je v dnešní době zvláště povzbuzující.

Jan Dymáček

Související články

Také jste naháněni životem?

18. dubna 2025

Často hovoříme o tom, že žijeme v hektické době. Prostě nemáme čas. A tím se ochuzujeme o mnoho krásného. Proč tomu tak je?

Falešné zprávy

4. dubna 2025

Falešné, nepravdivé, vymyšlené zprávy vypuštěné do společenského prostoru mohou mít různé důvody, od dělání si legrace až k úmyslnému klamání společnosti. A do tohoto stavu lidské společnosti zaznívají slova Bible.

Mezilidské vztahy v modlitbě Otče náš?

17. března 2025

Mezilidské vztahy ovlivňují náš život každý den. Mnoho rad a metod může pomoci, ale skutečná změna přichází až s Božím vedením.

Nepohoršit druhé

28. února 2025

Ve světě plném hrubosti, nám Bible nabízí cestu laskavého vyjadřování. Můžeme se inspirovat těmito radami k lepšímu soužití?