
Katastrofa potopy
Úžasné zachovaný australský plesiosaurus
Nyní pracujeme na odborných a jazykových korekturách a na přípravě grafiky.
Link na článek v angličtině: Deluge disaster
Autor: Tas Walker
V originále vydáno: Deluge disaster, červen 2004
Celý článek zobrazíte po přihlášení.
Kompletní článek a další exkluzivní filmy a obsah získáte po přihlášení.
ZÍSKAT ČLENSTVÍSvůj účet máte navždy zdarma.
Pozemky v této oblasti jsou zkamenělinami proslulé. Nebylo divu, že Ian, rodinný nadšenec do zkamenělin, brzy ohlásil další nález jen 8 km odtud. Tentokrát šlo o suchozemského živočicha – asi 3 m dlouhého ankylosaura jménem Minmi.
Ten měl drsnou pancéřovou kůži s vrstvami drobných kostí (ossicles). Exemplář byl dobře zachovalý a dokonce i vrásky na kůži bylo možné „zmapovat“ podle kosticulí.
Ostatně celý vnitrozemský Queensland je posetý pozůstatky zvířat, které jsou v mimořádně dobrém stavu. V této oblasti bylo nalezeno tolik koster, že ji turističtí průvodci nazývají „fosilní trojúhelník“.
Fakta o pleziosaurech
Plesiosaurus znamená „blízký plaz“: skupina mořských plazů, kteří dýchali vzduch, podobně jako velryby.
„Monstrum z Aramberri“: tak se přezdívá obří fosilii plesiosaura, kterou v roce 2002 našli mexičtí a němečtí vědci v Mexiku. Předpokládá se, že jde o druh pliosaura známého jako Liopleurodon ferox. V pořadu BBC Walking with Dinosaurs bylo popsáno, že tvor byl dlouhý 25 m (65-70 stop) a vážil 150 tun. O velikosti a druhu fosilních kostí se však vedou značné spory.
Omyl: stále kolují mylné zprávy o japonském trawleru, který měl v roce 1977 vytáhnout na palubu mršinu plesiosaura. Pravděpodobnější však bylo, že šlo o tělo žraloka obrovského, který se obvykle rozkládá a díky svému tvaru se mylně považuje za plesiosaura (viz Živí plesiosauři: zvažování důkazů).
Obrázek: Za jednoho z největších známých mořských predátorů na světě je považován kronosaurus – druh plesiosaura s mohutnými čelistmi a zuby, který je považován za vyhynulého. Nejkompletnější exemplář na světě, známý jako Kronosaurus queenslandicus, byl objeven v roce 1932 ve vnitrozemí australského Queenslandu. Jeho zkamenělé pozůstatky měří 12,8 m (42 stop) a jsou uloženy v Harvardském muzeu v USA.
V roce 1930 získali paleontologové z jiné dobytčí stanice poblíž Richmondu dobře zachovalého plesiosaura. Jednalo se o kronosaura a největšího mořského plaza nalezeného v té době na světě. Jen jeho lebka byla dlouhá přes 3 m a celková délka činila 13 m (43 stop).
V Hughendenu, dalším městě v oblasti, si turisté mohou prohlédnout kostru obrovského dinosaura ve velké železné kůlně. Město také postavilo repliku zvířete v životní velikosti na hlavní ulici, kde si ji projíždějící lidé nemohou nevšimnout.
Všechna tato zvířata, tak neuvěřitelně zachovalá, svědčí o katastrofických podmínkách, které je náhle pohřbily. Suchozemští i mořští živočichové byli zavaleni a rychle zasypáni sedimenty. Ať už to způsobilo cokoli, bylo to obrovské a zasáhlo to jak oceány, tak pevninu.
Pokud skutečně došlo ke globální potopě, přesně jak říká Bible, co bychom pak očekávali, že najdeme? Očekávali bychom, že najdeme miliardy mrtvých věcí pohřbených ve vrstvách hornin, které voda uložila po celé zemi. Zkamenělí suchozemští a mořští živočichové po celém Queenslandu jsou přesně tím, co bychom očekávali od globální potopy popsané v Bibli.4 Jejich kosti jsou vynikajícím svědectvím o realitě této události.
V dnešní době přivádějí dálnice cestovatele do odlehlých oblastí Austrálie, do muzeí, která tyto zkameněliny vystavují. Kdyby jen tito návštěvníci znali důvod, mohli by se zamyslet nad důkazem, který mají před očima, že Stvořitel skutečně soudil tento svět vodou, jak říká Bible.
Starověká Austrálie
Obrázek: „Minmi“ je název pro fosilní kosti ankylosaura, které byly rovněž nalezeny v západním Queenslandu a nyní jsou vystaveny v richmondském muzeu. Tento obrněný dinosaurus byl pokryt kostěnými destičkami, z nichž mnohé jsou na tomto mimořádně dobře zachovalém exempláři stále patrné. Velká část západního Queenslandu byla podle evolucionistů kdysi vnitrozemským mořem; množství mořských i suchozemských fosilií však zcela odpovídá tomu, co bychom očekávali podle biblické potopy.
Reference a poznámky
- Mobbs, C., The creature from our inland sea, Australian Geographic 20:26–27, October–December, 1990.
- Neales, S., The man who saved Richmond, Outback 16:56–58, April–May, 2001.
- Paleontologové se rozhodli, že nebudou kopat pod vrstvou deskovitého vápence v terénu, ale že budou zkameněliny odebírat po částech – jeden velký blok pro tělo a menší pro ocas, spodní část krku, boční část hrudního koše a každou ploutev. O několik let později pracovníci muzea vyhodnotili, že kostra je kompletní asi z 90 %. Paleontologové připisovali poškození predátorům, částečné erozi a konečnému pohřbení.
- Sedimenty, v nichž byli tito živočichové pohřbeni, se ukládaly v době, kdy povodňové vody stoupaly, těsně předtím, než dosáhly svého vrcholu. Viz Walker, T., The Great Artesian Basin, Australia, J. Creation (dříve TJ) 10(3):379–390, 1996.