Úvod Magazín Rodina a děti Odcizení v manželství

Odcizení v manželství

Existuje něco, co se dá nazvat odcizením v manželství nebo obecně odcizením ve vztahu? Tak se měli rádi a najednou si nemají co říct, nežijí spolu, ale vedle sebe, vědí již dopředu co ten druhý udělá, jak se zachová a vlastně je to ani moc nezajímá, na dovolenou jedou každý sám a jistě by bylo možné pokračovat dalšími znaky toho, že došlo k vzájemnému odcizení ve vztahu, který byl doposud dobrý. Jak se to mohlo stát? Kdo to způsobil? Jak je vůbec možné takové odcizení v manželství, které tak krásně začínalo, ve kterém máme tak krásné a zdravé děti, máme finanční zabezpečení… Dalo by se říct, že nic nám neschází, jenom ta láska nějak odešla. Jsme účastni na svatbě snoubenců, kteří se očividně k sobě mají a říkáme si „život je naučí“? „Naše rozhovory s manželkou/manželem se zúžily na výměnu nejnutnějších informací? Už mě ani tak nezajímá co si ten druhý myslí a nad čím přemýšlí“? Jak z takové situace, která asi nikoho netěší, vybřednout? Ukažme si, jaké mohou být důvody k odcizení v manželství, a jejich odstraněním můžeme i uniknout tomuto nežádoucímu jevu – odcizení se ve vztahu.

Celý článek zobrazíte po přihlášení.

Kompletní článek a další exkluzivní filmy a obsah získáte po přihlášení.

ZÍSKAT ČLENSTVÍ

Již máte účet? Přihlaste se.

Svůj účet máte navždy zdarma.

Vstupujeme do vztahu, do manželství, a protože láska i hory přenáší, všechno je v naprostém pořádku. A je to až v takovém pořádku, že si na to zvykneme a už nám ani nepřijde, že by to mohlo být jinak. Prostě se to stane samozřejmostí. A SAMOZŘEJMOST je prvním krokem k odcizení se. Se samozřejmostí totiž vyprchává vděčnost a tím se ztrácí i motivace. Pochvala, poděkování, ocenění, to je to, co motivuje k další práci, činnosti a budování dobrého vzájemného soužití. Když manžel donese květiny, skvěle opraví v domácnosti to nebo ono, ale setká se pouze se slovem „to je dost, že ti to napadlo“, není motivace k dalším podobným projevům. Když manželka uvaří skvělou večeři a manžel místo „děkuji, bylo to výborné“, pouze požádá o pivo z ledničky, jak to může příště dopadnout? Ne nadarmo apoštol Pavel ve svém dopisu do města Kolosis (3,15) vybízí k tomu, abychom byli vděčni. Vděčnost spojuje, motivuje a zušlechťuje náš život.

Jiným problémem může být ZTRÁTA POZORNOSTI. V počátcích vztahu byla pozornost jednoho k druhému samozřejmostí. Nebylo třeba se ani přemáhat, šlo to samo. Ale že bych měl i v dalších letech projevovat nějakou romantickou lásku, že bych měla i po letech chodit před manželem upravená? Že bych měl i po x letech manželství říct manželce, že ji mám rád? Vždyť jsem jí to přece jednou řekl a dokud se nic nezmění, není důvod to opakovat. A když si to nepamatuje, tak ať si to napíše. Že bych měla i po x letech manželství říkat manželovi, že jsem na něho hrdá? A proč? A přitom právě to je to, co může odvrátit, a dokonce i vyléčit vzájemné odcizení v manželství. Bible říká: „V pokoře pokládejte jeden druhého za přednějšího než sebe. Nevěnujte každý pozornost jen vlastním zájmům, nýbrž i zájmům druhého“. (Filipským 2,3-4)

Celý článek zobrazíte po přihlášení.

Kompletní článek a další exkluzivní filmy a obsah získáte po přihlášení.

ZÍSKAT ČLENSTVÍ

Již máte účet? Přihlaste se.

Svůj účet máte navždy zdarma.

Ztrátu pozornosti může způsobit i někdo, koho nadevše milujeme a na koho jsme se nesmírně těšili. A to je DÍTĚ, které se rodičům narodí. Je zajímavé, že Bible v místech, kde hovoří o stvoření člověka, muže a ženy, se nezmiňuje o dětech. Dítě potřebuje naši pozornost, péči, starostlivost, ale nesmí se stát klínem, který se vklíní mezi jeho maminku a tatínka. Jestliže veškerý čas, veškerou pozornost, veškeré myšlení rodiče zaměstná dítě, a to na úkor partnera/partnerky, potom může dojít opět k odcizení v jejich vztahu. Nehledě k tomu, že děti odrostou, odejdou z domu a zůstanou spolu rodiče, kteří si již řadu let sdělují pouze informace, netráví spolu čas, nesdílí se, protože to vše bylo věnováno pouze dětem. Psychologové hovoří o syndromu prázdného hnízda. Ano, je třeba se věnovat dětem, a to po všech stránkách, ale nezapomínejme, že máme manžela/manželku, kteří s námi tráví více let než naše děti a kterého/kterou potřebujeme tak, jak ona/on potřebuje mne. Bible: „Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, jako muže a ženu je stvořil“. (1. Mojžíšova 1,27)

Stejně tak bychom mohli hovořit o NEDOSTATEČNÉ KVALITNÍ KOMUNIKACI, která je nezbytná jako obrana proti vzájemnému odcizení. Zajímá mne, co ten druhý prožívá, na co myslí, jak se cítí? Zajímá mne jaké má radosti i starosti, touhy, plány atd.? Mám trpělivost a vycházím vstříc, když se chce ten druhý sdílet? Umím ale také naslouchat a nedávat pouze nevyžádané rady? Hovořím laskavě a tak, že ten druhý má zájem mně naslouchat? A otázky k přemýšlení by mohly pokračovat. Jde o komunikaci. Ne pouze o délku komunikace, ale také o kvalitu komunikace. Jeden muž vyprávěl, že ráno snídali se svojí ženou a ona mu najednou říká, že jej vlastně ani nezná. On se bránil, že po 7 letech manželství o sobě již vědí všechno. Jeho manželka mu ale oponovala s tím, že neví nad čím přemýšlí, co cítí, jak vnímá to a to. A on si uvědomil, že je třeba, aby se svojí ženou trávil více „kvalitního času“.

I když by bylo ještě pokračovat, dovolím si ukončit slovy Bible, 1 Korinským 13, 4-6: „Láska je shovívavá, laskavá, nezná závist, není chlubivá a domýšlivá, nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nerozčiluje se pro nepochopení ani nevzpomíná na křivdy, není škodolibá, ale má zálibu v pravdě. Se vším se dokáže vyrovnat“.

Jan Dymáček
Redakce Genesis Era

Související články

Role muže a ženy ve vztahu I. - role muže

19. dubna 2024

Jak se má projevovat muž? Trávit spolu s rodinou kvalitní čas. Sdílet se, vyměňovat pocity. Musí jít o lásku, která je vyjádřena činy.

Jak předcházet rozvodům? | psycholog PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D.

12. března 2024

PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. odhaluje, jak je možné předcházet rozvodům.

Lásku dát, lásku brát

8. března 2024

Toužíme po tom býti milováni. O to zda upřímně milujeme, se už tolik nestaráme. Máme-li mít stálou lásku, je však třeba lásku také dávat, ne pouze brát.

Spiritualita v manželství

7. března 2024

K překonání krize v manželství je mnohdy třeba víc než jenom zdravý rozum. Skutečné řešení vyžaduje mnohdy hlubší změnu, a to změnu duchovní povahy.