
Sedimentační experimenty: příroda konečně promluvila!
Nyní pracujeme na odborných a jazykových korekturách a na přípravě grafiky.
Link na článek v angličtině: Sedimentation experiments: Nature finally catches up!
Autor: Andrew Snelling
V originále vydáno: Sedimentation experiments: Nature finally catches up!, srpen 1997
Celý článek zobrazíte po přihlášení.
Kompletní článek a další exkluzivní filmy a obsah získáte po přihlášení.
ZÍSKAT ČLENSTVÍSvůj účet máte navždy zdarma.
A co autoři Nature zjistili? Makse a spol. zjistili, že směsi zrn různých velikostí se spontánně segregují bez vnějších poruch; to znamená, že když se taková směs jednoduše nasype na hromadu, velká zrna se s větší pravděpodobností nacházejí u základny, zatímco malá zrna spíše u vrcholu.13 Navíc když se zrnitá směs nasype mezi dvě svislé desky, směs se spontánně rozvrství do střídajících se vrstev malých a velkých zrn vždy, když mají velká zrna větší úhel sklonění než malá zrna. Aplikace – stratifikace souvisí s výskytem lavin.
S tím souhlasí i Fineberg.14 Stratifikaci i segregaci směsi dvou typů zrn lze pozorovat při samovolném nalévání směsi do úzké krabice, přičemž směs teče, jak se sklon vytvořené „písečné hromady“ zvyšuje. Když je úhel sklonění větších zrn větší než úhel sklonění menších zrn, dochází při proudění ke spontánnímu rozvrstvení prostředí a vytvářejí se střídavě vrstvy složené z velkých a malých částic, přičemž menší a „hladší“ (s menším úhlem sklonění) zrna se nacházejí pod většími a „hrubšími“ zrny (v Nature byla krásná barevná fotografie). Dokonce i v rámci vrstev dochází k segregaci zrn podle velikosti, přičemž menší zrna jsou spíše blíže k vrcholu hromady.
Toto „prestižní“ potvrzení Berthaultových experimentálních výsledků nás přirozeně těší, ale čtenáři časopisu Nature se o něm mohli dočíst již před více než deseti lety v odborném časopise Creation Ex Nihilo. Co to však také potvrzuje, je to, že vědci zabývající se stvořením provádějí originální výzkum, v tomto případě výzkum sedimentace, který je použitelný pro katastrofické procesy usazování během potopy, na rozdíl od uniformistické (pomalé a postupné) interpretace vzniku takových sedimentárních vrstev ze strany establishmentu. A navíc, vědci zabývající se stvořením nejenže provádějí originální výzkum použitelný pro geologii potopy (i když to Nature neuznává), ale typ výzkumu, který provádějí, je dostatečně validní a dobrý na to, aby byl publikován v recenzovaných sekulárních vědeckých časopisech.
Reference
- Berthault, G., 1988. Experiments on lamination of sediments. CEN Tech. J., [Journal of Creation] 3:25–29.
- Berthault, G., 1986. Experiments on lamination of sediments, resulting from a periodic graded-bedding subsequent to deposition—a contribution to the explanation of lamination of various sediments and sedimentary rocks. Compte Rendus Acadèmie des Sciences, Paris, 303 (Sèrie II, no. 17):1569–1574.
- Berthault, G., 1990. Sedimentation of a heterogranular mixture: experimental lamination in still and running water. CEN Tech. J., 4:95–102.
- Berthault, G., 1988. Sedimentation of a heterogranular mixture: experimental lamination in still and running water. Compte Rendus Acadèmie Des Sciences,Paris, 306 (Sèrie II):717–724.
- Julien, P. Y., Lan, Y. Q. and Berthault, G., 1994. Experiments in stratification of heterogeneous sand mixtures. CEN Tech. J., 8(1):37–50.
- Julien, P. Y., LAN, Y. Q. and Berthault, G., 1993. Experiments on stratification of heterogeneous sand mixtures. Bulletin of the Geological Society of France, 164(5):649–660.
- Austin, S. A., 1986. Mount St Helens and catastrophism. In: Proceedings of the First International Conference on Creationism, R. E. Walsh, C. L. Brooks and R. S. Crowell (eds), Creation Science Fellowship, Pittsburgh, Pennsylvania, Vol. 1, pp. 3–9.
- Austin, S. A., 1994. Interpreting strata of Grand Canyon. In: Grand Canyon: Monument to Catastrophe, S. A. Austin (ed.), Institute for Creation Research, Santee, California, Chapter 3, pp. 21–56.
- Wilders, P., 1992. Evolution: Fact or Belief? Video, Creation Science Foundation Ltd, Australia.
- Berthault, G., 1995. Drama in the Rocks. Video, Creation Science Foundation LTD, Australia.
- Makse, H. A., Havlin, S., King, P. R. and Stanley, H. E., 1997. Spontaneous stratification in granular mixtures. Nature, 386:379–382.
- Fineberg, J., 1997. From Cinderella’s dilemma to rock slides. Nature, 386:323–324.
- Makse et al., Ref. 11, p. 379.
- Fineberg, Ref. 12, p. 323.