Úvod Články Bůh a Bible 14 zastavení na křížové cestě: čtvrté zastavení

14 zastavení na křížové cestě: čtvrté zastavení

Ježíš se potkává se svou matkou

„Každý, kdo plní vůli Boží, to je můj bratr i sestra i matka.“ (Marek 3,35)

„Je vám to lhostejné, vy všichni, kteří jdete kolem? Popatřte a hleďte, je-li jaká bolest jako bolest moje, ta, která mi byla způsobena, jíž mě zarmoutil Hospodin v den svého planoucího hněvu.“ (Pláč 1,12)

Ježíš se cítil osamělý, když na něj křičeli a nadávali mu. Nelíbily se mu slova, která o něm říkali, a v davu hledal přátelský obličej. Náhle uviděl svou matku. Pomohlo mu, že byla na jeho straně, že trpěla s ním. Rozuměla mu a záleželo jí na něm. Avšak zároveň to musel být pro oba velmi bolestivý okamžik. Snad každý by jen s velikou lítostí přijal to, že jeho matka musí být svědky velikého utrpení svého vlastního syna.

Srmt je posledním větrem, který strhává všechny naše ochranné skořápky a ukazuje nás v křehké nahotě naši přirozenosti.

Snažil se snad Ježíš před ní skrýt své poslední utrpení v domnění, že by možná nebyla dost silná na to, aby unesla tento těžký moment? I my se v těžkých chvílích někdy vyhýbáme svým blízkým a někdy zase oni nám Někteří tráví celý život tím, že skrývají své nejhlubší strachy, bolesti, a slabosti před těmi, kteří je milují. Před rodiči a sourozenci, před manžely a manželkami, před vlastními dětmi a přáteli. Avšak veškerá tato snaha je v posledku marná. Smrt odhaluje všechny naše slabosti těm nejbližším, které máme nejraději, tím nejpronikavějším způsobem. Je posledním větrem, který strhává všechny naše ochranné skořápky a ukazuje nás v křehké nahotě naši přirozenosti.

Proč čekat až na smrt nebo zoufalství, abychom se mohli potkat se svými blízkými takový, jací skutečně jsme? Dokud máme příležitost, podělme se s nimi o své touhy, radosti, strachy i problémy, které jsou pro nás nejdůležitější. To nám může pomoci, abychom se lépe pochopili, a zároveň může ukázat, jak velkou hodnotu mají naše vztahy. Avšak nebuďme sobečtí, naslouchejme a buďme tu pro své blízké v momentech, kdy i oni potřebují oporu, kdy se potřebují podělit o své strasti a strachy. Jen tak budeme moci sklízet ovoce upřímných vztahů ve chvílích plných radosti.

Je v pořádku hledat kolem sebe přátelskou tvář, když potřebujeme pomoc. Musíme se podělit o své trápení s těmi, kteří o nás skutečně pečují.

Otevřít se svým blízkým, obzvlášť v těžkých chvílích, nebude nikdy snadné. Ježíš to věděl a prožil. Chceme, aby nás viděli v tom nejlepším světle, stejně jako Ježíš chtěl, aby ho jeho matka viděla pouze v těch nejlepších chvílích. Nechtěl, aby ho viděla ve chvílích plných bezmoci, ale zapomněl, že právě v těchto okamžicích musí jeho matka – podobně jako naši blízcí –vidět i naši slabost, abychom se mohli vzájemně podpořit. Podceňoval ji a zapomněl na milost svého Otce. Stejně jako On dává milost nám čelit svým blízkým, když se zdá, že veškerá naděje je ztracena, dává jim také milost vyrovnat se nejen s naší bolestí, ale i s tou jejich.

Je v pořádku hledat kolem sebe přátelskou tvář, když potřebujeme pomoc. Musíme se podělit o své trápení s těmi, kteří o nás skutečně pečují. Někdy se cítíme přetížení mnoha problémy. Obáváme se o svou budoucnost a o ty, kteří ji mohou ovlivnit. Musím si pamatovat, že být silný neznamená, že musím vyřešit každý problém sám. Buďme sdílní s našimi bližními a zároveň umožněme jim, ať jsou sdílní s námi

Ježíši, chci zachytit pohled hlubokého porozumění, který jsi jistě mnohokrát vyměnil se svou matkou. A tak jako ona, chci ti být stále nablízku, uchovávat tvá slova ve svém srdci a být s tebou i v těch nejtěžších chvílích.

Související články

Prázdný hrob a prázdné argumenty

4. července 2025

Již od Biblický dob si lidé kladou otázku, zda Ježíš jako historická postava skutečně byl na Golgotě pochován, a zda-li opravdu vstal z mrtvých.

14 zastavení na křížové cestě: páté zastavení

29. června 2025

Je důležité nesoudit Šimona. Každý člověk by byl v jeho situaci překvapený. Šimon se však něco naučil: že život není vždy spravedlivý ani snadný.

Posuďte sami

26. června 2025

V Bibli se často hovoří o rozumu. Dokonce vybízí k tomu, aby člověk používal rozum v souvislosti se zprávami, které mu přináší.

Mnoho mocných činů, které nejsou zapsány

23. června 2025

Domnívám se, že by bylo dobré, abychom popřemýšleli o tom, že ne všechno máme v životě pevně ve svých rukách, a ne všechno, co jsme prožili, si uvědomujeme.

Genesis Era
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.