Úvod Magazín Bůh a Bible Apoštol Pavel

Apoštol Pavel

Apoštol Pavel je jednou z nejvýznamnějších postav Křesťanství, a to i přesto, že nenáležel do původního kruhu dvanácti apoštolů a nesetkal se s Kristem ještě za jeho života před ukřižováním. Titul apoštol mu tak křesťanská tradice připisuje za jeho zásluhy o rozšíření a vývoj Křesťanství.

Pavlův význam je patrný již ze samotného složení Nového Zákona. Třináct z dvaceti sedmi knih Nového Zákona je napsáno samotným Pavlem, nebo jeho učedníky kteří píšou v jeho jméně a zprostředkovávají nám tak Pavlovi listy a myšlenky, které by nám jinak dnes nebyly známé. Navíc zhruba polovina Skutků, pojednávající o životech apoštolů, vypráví právě o Pavlově životě.

Pavlovi změnilo Kristovo zjevení náhle celý život a pro nás je dodnes příkladem, že obrácení k Bohu je možné, ať jsme kýmkoliv.

Pavel, rodným jménem Saul, se narodil do židovské rodiny ve městě Tarsus, nacházející se na území dnešního Turecka. V té době bylo toto území součástí Římské říše a jeho obyvatelům bylo dokonce poskytnuto římské občanství. Pavel nepocházel z aristokratické rodiny, avšak dostalo se mu základnímu vzdělání, uměl číst a psát a byl notně vzdělán v biblických textech, z nichž řadu znal nazpaměť. Živil se jako obchodník, vyráběl a prodával stany které sám šil. (1.Korintským 4,12)

Jeho životní příběh je v mnohém odlišný od ostatních apoštolů. Pavel byl zpočátku členem hnutí farizejů a byl velice horlivým nepřítelem a pronásledovatelem křesťanů. Byl dokonce přítomen ukamenování křesťanského diákona Štěpána, který vstoupil do historie jako první křesťanský mučedník (Skutky 7,58).1 Byl odpůrcem toho, že křesťany se stávali i tehdejší pohané a nevěřil v zmrtvýchvstání Krista. Avšak jednoho dne, když byl zrovna na cestě do Damašku, aby zatkl tamější křesťany, prožil Pavel obrácení:

Na cestě, když už byl blízko Damašku, zazářilo kolem něho náhle světlo z nebe. Padl na zem a uslyšel hlas: „Saule, Saule, proč mne pronásleduješ? “ Saul řekl: „Kdo jsi, Pane?“ On odpověděl: „Já jsem Ježíš, kterého ty pronásleduješ. Vstaň, jdi do města a tam se dovíš, co máš dělat.“ Muži, kteří ho doprovázeli, zůstali stát a nebyli schopni slova; slyšeli sice hlas, ale nespatřili nikoho. Saul vstal ze země, otevřel oči, ale nic neviděl. Museli ho vzít za ruce a dovést do Damašku. Po tři dny neviděl, nic nejedl a nepil. (Skutky 9,3-9)

Pavlovi změnilo Kristovo zjevení náhle celý život a pro nás je dodnes příkladem, že obrácení k Bohu je možné, ať jsme kýmkoliv. Pavel se brzy stal jedním z nejzapálenějších věřících a odhodlán šířit víru mezi lidi, odjel za apoštoly do Jeruzaléma. Odtud se vydal na svou první misijní cestu do Sýrie a Cilicie. Během následujících dvaceti let vykonal Pavel mnoho cest a založil řadu církví v Malé Asii a dokonce tři církve v Evropě, z nichž jedna byla významná církev Korintská. (list Galatským 1,1-24)2

Během svých cest zažil Pavel řadu trápení a uvědomíme-li si, že většinu cesty musel zdolávat po vlastních nohou, je Pavlův misijní výkon opravdu úctyhodný. Za svého života vykonal čtyři cesty, Navštívil řadu ostrovů v Egejském moři, Krétu, téměř všechna města v tehdejším Řecku, Maltu, Sicílii i samotný Řím. Nebyl však všude vítán s otevřenýma rukama, například v Lyakonské Lystře jej lidé vyháněli s kameny v ruce, poté co odmítl být považován za posla boha Herma (Skutky, 14), a v Athénách sklidil Pavel po své řeči od posluchačů pouze výsměch. (Skutky 17,22-34).3

V jednom ze svých listů napsal Pavel o svých strastech na cestách toto:

„…třikrát jsem s lodí ztroskotal, noc a den jsem jako trosečník strávil na širém moři. Častokrát jsem byl na cestách – v nebezpečích na řekách, v nebezpečí od lupičů, v nebezpečí od vlastního lidu, v nebezpečí od pohanů, v nebezpečí ve městech, v nebezpečí v pustinách, v nebezpečí na moři, v nebezpečí mezi falešnými bratřími, v námaze do úpadu, často v bezesných nocích, o hladu a žízni, v častých postech, v zimě a bez oděvu.“ (2.Korintským 11,25-27)

Pokračování v příštím článku…
Redakce Genesis Era

Související články

Pomluvy

26. července 2024

Jazyk je velmi účinná zbraň, kterou když použijeme nesprávným způsobem, dokáže velice ublížit.

Jan Hus

12. července 2024

Jan Hus vstupuje se svými kázáními do složité situace. I přesto se však nebál kriticky vyjadřovat k morálnímu úpadku tehdejší církve a mezi lidmi se rychle stával oblíbeným.

Samson

5. července 2024

Příběh o Samsonovi a jeho daru síly, je mezi lidmi poměrně známý. Může v nás na vzbuzovat obdiv, avšak otevírá i otázky daleko hlubší.

Buďme rozumní

1. července 2024

člověk se dnes rozumem snaží obhájit věci nerozumné. Dnešní doba má daleko blíž k pocitovosti než k pragmatickému přemýšlení. Jenže mít dobrý pocit je málo.