
Jak se vyzpovídat v kostele
Celý článek zobrazíte po přihlášení.
Kompletní článek a další exkluzivní filmy a obsah získáte po přihlášení.
ZÍSKAT ČLENSTVÍSvůj účet máte navždy zdarma.
Jak se odlišují tradice křesťanských církví?
Zpověď jako taková představuje způsob, jak sdílet své hříchy s Bohem. V římskokatolické církvi k tomu dochází prostřednictvím kněze, který kajícníky vyslechne a udělí jim rozhřešení. V některých protestantských církvích se zpověď koná bez nutnosti prostředníka, a to kolektivně a přímo během bohoslužby.6 Zpověď může probíhat také během přípravy na Večeři Páně.7 Podobný princip bývá praktikován i členy husitské církve, kteří ale mohou provádět několik druhů „zpovědi“, kdy na prvním místě stojí osobní modlitba, při které může každý sdělit Bohu své provinění.8 A to je také postoj dalších protestantských církví, kde institut zpovědi vůbec nemají a hledání odpuštění je pouze věcí daného člověka a Boha.
Jak probíhá zpověď v kostele?
Tradiční zpověď probíhající v římskokatolickém kostele sestává z několika kroků. Kajícník musí nejprve nad svými činy projevit lítost, snahu už dále nehřešit. Poté přichází na řadu vyznání, při kterém kajícník projevuje pravdivé poznání sebe sama a svých činů. Dalším krokem je zadostiučinění, kajícník musí nějakým způsobem nahradit škodu, kterou svými hříchy způsobil. Hříšníkovi se v posledním kroku svátosti smíření dostává rozhřešení, tím mu Bůh projevuje odpuštění. Tímto se poté projevuje dobrota Boha.9 Podle katolické katecheze by se měl věřící zpovídat ze všech těžkých hříchů a zároveň uvést, kolikrát každý z nich spáchal. Nejlepší je poté zpovídat se i z lehkých hříchů. Pokud ale člověk nějaký těžký hřích úmyslně zamlčí, stává se celá zpověď neplatnou.
Církev adventistů věří, že „Duch svatý vede hříšníka ke Kristu, aby činil pokání, které je upřímným zármutkem nad hříchem.“10 Nejdůležitější je tedy být při vyznávání hříchů skutečně upřímný, jak vůči sobě, tak vůči Bohu. Není nutný žádný prostředník mezi námi a Bohem, který nám „přinese rozhřešení“. Zásadní je změna našeho myšlení, která bude vést ke změně našeho chování. Toho můžeme dosáhnout skrze modlitbu, která představuje rozhovor s Bohem. Je nutné skutečně činit pokání, které představuje naši proměnu. Je to ale právě Bůh, který nám dává sílu pokání činit.11
Redakce Genesis Era