Zelené ostrůvky
Joachim Scheven
Přeložil M. T., editoval Pavel Kábrt (Kreacionismus.cz)
Všichni, kdo se toulají doubravou či lesem na pobřeží, když je na severní polokouli podzim, je určitě najdou – mezi nesčetnými hnědými listy roztroušenými po zemi jsou některé v jedné části ještě zelené (vlastně velmi zelené) (viz foto).
Podíváte-li se blíže, objevíte na tomto listu bělavou skvrnu či klikatou cestičku. Je to důkaz, že v listu žije larva minujícího motýlka (minovat-vyžírat).
Minující druhy na listech se vyskytují také mezi brouky a mouchami.
Proč napadené listy zcela nezhnědnou jako zbytek listů? Úžasnou věcí je, že larva vylučuje hormon, který udržuje obklopující oblast listu čerstvou.
Buňky těchto ‘zelených ostrůvků’ pokračují totiž ve fotosyntéze – výrobě potravy ze slunečního světla a vzdušného kysličníku uhličitého. A larvičky se nadále živí cukry vytvořenými tímto procesem, i poté, kdy samotný list spadl na zem a zemřel.
Teprve po určité době opouštějí tyto larvy list a zavrtají se do země, aby se zakuklily.
LARVA VYLUČUJE HORMON, KTERÝ UDRŽUJE OBKLOPUJÍCÍ OBLAST LISTU ČERSTVOU.
To přináší několik hádanek pro stoupence evoluce:
- Které housenky přišly jako první na myšlenku přestat ožírat listy zvnějšku, a místo toho se zavrtat dovnitř?
- Jak mohly larvy, které byly takto transformovány, vědět, že jejich strom brzy shodí listy, aby se mohly na tuto událost připravit?
- Co by se stalo, kdyby se těmto minujícím housenkám nepodařilo při tom úplně prvním pokusu syntetizovat ten správný hormon? Pouze schopnost vylučovat tento hormon jim totiž zaručuje, že mohou přežívat na půdě lesa.
A co si počít s faktem, že fosilie takových minujících druhů nalézáme již v ‘ geologicky nejstarších ’ fosilních listech svrchní křídy?
Tento list (viz foto, šipka ukazuje na chodbičku minujícího motýla) je z dakotských pískovců v Kansasu, USA, které prý pocházejí z údajného ‘ věku dinosaurů.’
V nejlepším případě budou evolucionisté schopni přijít s nějakou tou chatrnou pohádkou. Mnohem logičtější je věřit, že tato očividná opatření Stvořitele pro Jeho tvorstvo byla naprogramována do hmyzu od samého počátku.
Podobné články v angličtině
- ‘Living fossils’
- A thorny issue
- Kingdom of the plants: defying evolution
- Are fossils ever found in the wrong place?
Pro další četbu v angličtině
- Sensational Australian tree … like ‘finding a live dinosaur’
- ‘Dinosaur Tree’ behind bars
- ‘Dino tree’ project ends