Úvod Magazín Bůh a Bible Příběh Adama a Evy z přírodovědeckého hlediska

Příběh Adama a Evy z přírodovědeckého hlediska

Mnozí lidé si myslí, že Bible je z přírodovědeckého hlediska bezcennou knihou plnou bludů a omylů, z nichž mnohé odhalila až moderní věda. Pravda je ovšem taková, že Bible je nejen počátkem celé novověké vědy, ale obsahuje i znovu zapomenuté existenciální pravdy a nejvýznamnější příběhy světových dějin, jako je například ten o Adamovi a Evě.

Adam a Eva z biologického a genetického hlediska

Z biologického hlediska jsou muž a žena jedinou dvojicí, která může v principu zplodit nového člověka a Adam s Evou zase jedinou dvojicí, která mohla v principu započít existenci celého lidstva.

Pomineme-li opovážlivé a často až groteskní snahy některých vědců snažících se „pěstovat“ nové lidi v umělých dělohách1 nebo je dokonce laboratorně klonovat2, je oplození lidské ženy možné pouze mužskou spermií. Jak je vajíčko či spermie předtím upraveno, je už jiná otázka. V historii sice řada vědců usilovala o oplození ženy např. opičím spermatem nebo naopak opičí samice mužským spermatem, ale všechny tyto pokusy fatálně selhaly. Jednou z vůdčích osobností těchto snah byl slavný ruský vědec Ilja Ivanov, který v r. 1910 na konferenci ve Vídni navrhl kontroverzní experiment umělé inseminace šimpanze lidským spermatem3 a obráceně, ženy šimpanzím spermatem. Technologie však pokročily, a dnes existují laboratoře, které dokázaly úspěšně spojit opičí a lidské buňky do jednoho buněčného konglomerátu, nicméně jedná se zatím o malé shluky buněk a vedou se vážné debaty o tom, zda je takový výzkum eticky v pořádku.4

Nutno zdůraznit, že přirozené hranice mezidruhového oplodňování nejsou v přírodě pro nic za nic, ale mají klíčovou funkci stabilizace druhové rozmanitosti a řádu v ekosystémech. Proto nelze oplodnit např. myš spermatem nosorožce nebo jabloň pylem maliníku či slivoně, dokonce ani s nejmodernějšími technologiemi genového inženýrství. Faktem je, že pokud by něco takového bylo možné, nastal by v přírodě záhy absolutní kolaps a zánik života na Zemi. V předchozím článku jsme si ukázali, že Adam a Eva jsou logickou a filozofickou nutností, neboť plnili funkci prvotní předlohy pro celé lidstvo. Každý další člověk v dějinách už pak byl (s výjimkou Ježíše z Nazareta) zplozen spojením muže a ženy. Některé moderní výzkumy na poli genetiky prokázaly, že lidstvo geneticky konverguje k tzv. mitochondriální Evě, tedy k jediné pramatce všech lidí.5 Mitochondriální DNA totiž dědíme pouze od matky.

Celý článek zobrazíte po přihlášení.

Kompletní článek a další exkluzivní filmy a obsah získáte po přihlášení.

ZÍSKAT ČLENSTVÍ

Již máte účet? Přihlaste se.

Svůj účet máte navždy zdarma.

Související články

Žena v Bibli

6. března 2023

Jak o ženách hovoří Bible? Jaké místo ve společnosti, v rodině, ve vztahu jim vymezuje? Jak Bible upravuje vztah mezi mužem a ženou?

Obraz Ježíše Krista

27. února 2023

Buď povolíme zlu, stane se naším pánem, a to vede ke smrti, nebo budeme poslouchat Boha, a pak budeme žít věčně.

Padlí andělé a původ zla

22. února 2023

Lucifer se nespokojil se svým postavením, ačkoliv se svou slávou vypínal nad ostatní. Jeho srdce ovládla pýcha a závist.

Proměnění Páně

25. ledna 2023

Tři apoštolové byli vyzváni, aby ho doprovodili na vysokou horu. Poté byl proměněn. Jeho tvář zářila jako slunce a jeho šat byl oslnivě bílý.