Úvod Magazín Příroda a evoluce Haterie novozélandská — jen v mezích svého druhu!

Haterie novozélandská — jen v mezích svého druhu!

Redakční poznámka: Časopis Creation [Stvoření] je vydáván bez přestávky od roku 1978. Z toho důvodu občas publikujeme některé starší, ale zajímavé články z našeho archivu. Tento článek k takovým patří. Pro získání těch nejaktuálnějších poznatků za účelem výuky a sdílení informací doporučujeme našim čtenářům, aby si k takovému staršímu článku ještě vyhledali články novější, navrhované dole v sekciPodobné články v angličtině.

přeložil Pavel Kábrt (Kreacionismus.cz)

wikimedia.org

Vypadá to jako ještěr, ale kuňká to jako žába. Může to jít hodinu bez nadechnutí. A běžně se tvrdí, že může žít až 300 let.1

Tenhle plaz, nazývaný haterie novozélandská [tuatara – „nesoucí šípy“] a nalézající se dnes pouze na několika příbřežních skalnatých ostrovech Nového Zélandu, má mnoho neobvyklých rysů. Odolá až 7 °C nízké teplotě, což je pro plazy nejnižší zaznamenaná teplota. Při takto nízkých teplotních podmínkách se jeho pohyby tak zpomalí, že se o něm ví, že usne uprostřed přežvykování plné tlamy hmyzu.

Haterie novozélandská může dorůst až 60 cm a často se dělí o svoje hnízdo s ptákem bouřlivákem (buřňákem). Když samička haterie novozélandské naklade svá vajíčka, rodiče se po těch 15 měsíců do vylíhnutí potomstva o ně už nestarají. Toto je u plazů nejdelší známá inkubační doba. Rychlost růstu je také pomalá; tuatara dosahuje dospělosti až ve 20 letech, a pak ještě roste až do svých 50 let.

POMINEME-LI SKUTEČNOST, ŽE SE ČASEM TITO PLAZI ZŘEJMĚ ZMENŠUJÍ, JEJICH VZEZŘENÍ JE ÚPLNĚ TO SAMÉ DNES, JAKÉ BYLO VŽDYCKY.

Ale haterie novozélandská je vědcům známa ještě z jednoho úžasného důvodu. S naprostou jistotou se nevyvinula! Její zcela identické zkameněliny byly nalezeny v horninách, které evoluční geologové datují na 200 miliónové stáří.2

Pomineme-li skutečnost, že se časem tito plazi zřejmě zmenšují, jejich vzezření je úplně to samé dnes, jaké bylo vždycky.

Zatímco evolucionisté věří, že mutace a přírodní výběr působily až do takové míry, že vytvořily všechny živé organizmy, které tu dnes vidíme, z první mikroskopické formy života, haterie novozélandská je vynikajícím důkazem proti této víře. Je velmi dobrým důkazem pro stvoření, protože se haterie prostě jen množila ´podle svého druhu´ – čili tak, jak to o všech stvořených tvorech říká Genesis.

Podobné články v angličtině

 • Tantalizing tuatara
 • Evolutionists can’t dodge ‘Living Fossils’
 • Living fossils: a powerful argument for creation
 • The Axolotl
 • Talking and mythological animals in the Old Testament
 • ‘Living fossils’ enigma

Pro další četbu v angličtině

 • Speciation and the Created Kinds
 • Fossils Questions and Answers
 • Evolutionary Stasis
 • Analysis of the ‘family tree’ published for Puijila in Nature 2009
 • Are fossils ever found in the wrong place?
 • Echoes of Eden

Videa v angličtině k tomuto tématu

 • How did animals get to distant places after the Flood?

Související články

Byl Darwin plagiátorem své evoluční teorie?

20. listopadu 2021

Jak je to s Darwinovým autorstvím? Historikové dospěli k jednoznačnému závěru, že existovala celá řada známých i méně známých vědců, kteří za časů Darwina a dokonce i před ním publikovala myšlenky, na kterých jsou Darwinovy práce založeny.

Evoluční naturalismus: prastará myšlenka

19. listopadu 2021

Mnozí se domnívají, že teorie biologické evoluce je Darwinovou originální myšlenkou. Ve skutečnosti již v 7. stol. př. Kr. uvažovali staří Řekové o principech biologické evoluce a stejně tak i řada středověkých učenců a filozofů…

Darwinovo nemanželské duchovní dítě

18. listopadu 2021

Je Charles Darwin autorem evoluční teorie postavené na mechanismu přirozeného výběru? Je opravdu původním autorem této myšlenky nebo ji stihl pouze nejrychleji publikovat?

Definování základních pojmů

17. listopadu 2021

Jeden z předních světových evolucionistů Dr. John Endler zveřejnil výsledky svého rozsáhlého výzkumu „přirozeného výběru” a dospěl k jednoznačnému závěru, že jeho výzkumy nepodporují myšlenku evoluce od mikrobů k lidstvu…