Úvod Magazín Příroda a evoluce Ježkovití: nafukovací ryby, které mají má 3 obrané systémy
Ježkovití - nafukovací ryba

Ježkovití: nafukovací ryby, které mají má 3 obrané systémy

V oceánech plavou obdivuhodné ryby střední velikosti z čeledi ježkovití, známé také pod pojmem nafukovací ryba. Obvykle se nachází v mělkých a tropických mořích na celém světě. Tato stvoření se nebrání pouze jedním způsobem, ani dvěma obranými mechanismy, ale ke své obraně používají 3 různé systémy. Pokud se k této rybě přiblíží predátor, rychle naplní své tělo velkým množstvím vody a vzduchu, čím se dokáže přibližně dvojnásobně až trojnásobně zvětšit. Díky tomu, se ryba stane příliš velkou kořistí a někteří predátoři ji nemohou spolknout.

Nicméně její velikost by nemusela odradit každého predátora, proto se při nafukování ryby aktivuje i druhý obraný mechanismus. Při proměně v kouli o velikosti fotbalového míče ze svého těla vytočí ve všech směrech ostré 5 cm dlouhé šupiny. Pohled na rybu, která má vzhled jako dikobraz ve vodě dokáže odradit mnohem více predátorů než pouhá změna její velikosti.

Nafukovací ryba v obrané pozici

Pokud ani tento krok neodradí predátora, má ryba ve svých játrech, vaječnících a kůži tetrodotoxin, což je smrtící neurotoxin. Díky tomuto neurotoxinu konzumace ryb z čeledi ježkovitých přímo ohrožuje zdraví predátorů, kteří by ji konzumovali, protože ve srovnání s kyanidem je tetrodotoxin asi 200× silnější jed. Tyto tři obrané mechanismy vedou k tomu, že ryby z čeledi ježkovití nemají téměř žádné predátory!

Jak mohou evolucionisté vysvětlit vývoj těchto třech obraných mechanismů během milionů let? Pokud by ryba neměla schopnost odolávat predátorům, jistě by nepřežila miliony let do doby vzniku těchto ochranných systémů. Pokud by ryba neměla přirozené predátory, proč by se v ní měly vyvíjet tak zbytečně složité mechanismy? Dokonce ani Darwin ve své knize Cesta kolem světa, kde popisuje rybu z čeledi ježkovitých se nesnaží vysvětlit, jak vznikly tyto tři obrané mechanismy.

Nejpřesvědčivější vysvětlení vzniku třech obraných mechanismů u této ryby je, že tyto ryby navrhl inteligentní Stvořitel, který jim dal schopnosti odolávat predátorům.

„Veliký je Hospodin, je nejvýš chvályhodný, jeho velikost nelze vyzpytovat.“ (Bible, Žalm 145,3)

 

[Při tvorbě článku jsme se inspirovali:

redakční tým Genesis Era

Související články

Fakta o zdraví - zázraky přírodních látek

5. prosince 2022

Příroda je úžasný výtvor a na každou nemoc nabízí i účinný lék.

Kreacionismus včera, dnes a zítra - 5. část

25. listopadu 2022

Je evoluční teorie novodobou globální propagandou a naturalistickým náboženstvím nového věku? Co na to říkají kreacionisté a jaké paralely přitom spatřují?

Achillovy paty evoluce – Dokument CZ

6. listopadu 2022

Osvětový a vzdělávací dokument o tajích Evoluční teorie a stvoření světa.

Úvodní diskuse - Diskuzní pořad Achillovy paty evoluce

6. listopadu 2022

V poslední době stále více lidí přemýšlí o hlubších tématech naší existence – jaký je smysl našeho života, kam směřujeme a co nám může nabídnout budoucnost.