Úvod Magazín Příroda a evoluce Plejtvák obrovský – gigant v říši zvířat
Plejtvák obrovský

Plejtvák obrovský – gigant v říši zvířat

Jsem největší ze všech druhů velryb. Vahou svého těla několikrát převyšuji i hmotnost legendárních brontosaurů. Jsem tak největším zvířetem, které kdy na Zemi existovalo. Aby se dala dohromady moje váha 140 000 kg (maximálně 196 000 kg), bylo by třeba stáda 28 slonů nebo 170 volů. Kdybyste moji váhu chtěli vyrovnat lidmi, potom byste potřebovali 2 000 osob. A když mne porovnáte s nejmenším savcem – bělohubkou nejmenší – potom je mezi námi faktor 70 milionů! A žasnout budete i nad mojí délkou: Se svými 33 metry jsem také nejdelší tvor vůbec. Kolonu čtyř autobusů svou délkou hravě předstihnu. Pokud máte rádi čísla, tak vám mohu posloužit ještě několika markantními údaji: Moje kostra váží 22 tun a můj tuk dokonce 25 tun. Vedle toho sestává moje tělo z 50 tun masa. Můj jazyk je tak těžký jako slon. Moje srdce to při svém průměru 1,2 metru dotáhne na váhu koně a žene obrovské množství 10 000 litrů krve mým tělem. Moje hlavní tepna je roura o průměru přes 50 centimetrů. Moje játra váží jednu tunu a stejnou váhu má můj žaludek. Moje ledviny mají váhu statného vola.

Možná mne teď máte za těžkopádnou horu masa a sádla… Nedělejte závěry příliš brzy! Navzdory tomu jsem totiž mistrem v ovládání těla: Bez námahy se mohu ponořit do hloubky 200 metrů a bez problémů udržím směr i při silném proudění. Když plavu na hladině, pohybuji se rychlostí 28 km/h. Přitom musím vyvinout výkon 864 kW (= 1 175 koní), k čemuž je třeba kolem 20 000 litrů kyslíku za minutu. Pokud toutéž rychlostí plavu pod hladinou, tak můj pohon potřebuje jen 124 kW (= 168 koní) a 1 850 litrů kyslíku. Moje plíce mají objem 3 000 litrů; to odpovídá náplni 750 míčů.

Celý článek zobrazíte po přihlášení.

Kompletní článek a další exkluzivní filmy a obsah získáte po přihlášení.

ZÍSKAT ČLENSTVÍ

Již máte účet? Přihlaste se.

Svůj účet máte navždy zdarma.

Navštivte náš e-shop

Objevte novinky na našem e-shopu a rozšiřte hranice svého poznání

Související články

Zázraky přírodních látek

5. prosince 2022

Příroda je úžasný výtvor a na každou nemoc nabízí i účinný lék.

Kreacionismus včera, dnes a zítra - 5. část

25. listopadu 2022

Je evoluční teorie novodobou globální propagandou a naturalistickým náboženstvím nového věku? Co na to říkají kreacionisté a jaké paralely přitom spatřují?

Achillovy paty evoluce – Dokument CZ

6. listopadu 2022

Osvětový a vzdělávací dokument o tajích Evoluční teorie a stvoření světa.

Úvodní diskuse - Diskuzní pořad Achillovy paty evoluce

6. listopadu 2022

V poslední době stále více lidí přemýšlí o hlubších tématech naší existence – jaký je smysl našeho života, kam směřujeme a co nám může nabídnout budoucnost.