#4 Druhá kategorie vědy: terénní, opakovatelná, pozorovací | Genesis Era Q&A

Vážení příznivci vědy a otázky našeho původu, máme tady další díl krátkých odpovědí na vaše nejčastější dotazy, které nám posíláte do redakce.

CO JE TO VĚDA A JAK FUNGUJE?

V minulém 3. díle jsme si představili vědu operační nebo jinými slovy laboratorní či experimentální, která získává své poznatky o světě výhradně pomocí kontrolovaných, libovolněkrát opakovatelných experimentů dávajících tytéž výsledky v rámci chyb měření a vlivu pozorovatele na výsledek.

V dnešním 4. díle se podíváme podrobněji na 2. kategorii vědy, kterou je věda observační či jinými slovy terénní nebo pozorovací. Tento typ vědy je stejně jako 1.typ vědy – tedy věda experimentální – založena na opakovatelnosti, tentokrát ale s tím rozdílem, že opakovatelnost pozorování není na vůli pozorovatele, ale závisí na tom, jak často k danému jevu v okolním světě dochází … Pozorovatel si tedy narozdíl od experimentátora musí počkat na vhodnou chvíli a opakovaný děj odpozorovat … nesmí však do něj nijak zasahovat a to, co pozoruje nezačíná ani neukončuje, narozdíl od experimentátora v 1. typu vědy, který své experimenty začíná, řídí a ukončuje.

V příštím 5. díle se podíváme podrobněji na 3. kategorii vědy, kterou je věda historická nebo-li forenzní.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, ať už k těmto odpovědím či k čemukoliv jinému, co se týká vědy a otázky našeho původu, pak nám určitě napište na redakce@genesisera.cz a my se pokusíme na vaši otázku odpovědět v některém z příštích dílů.

Více o Parku Drama věků naleznete na www.parkdramaveku.cz.

Další webináře a přednášky

Navštivte náš e-shop

Objevte novinky na našem e-shopu a rozšiřte hranice svého poznání

Pomozte nám tvořit více kvalitního obsahu.

Věnujte dobrovolný příspěvek na tvorbu kvalitního obsahu bez reklam.

Zvolte částku

Jsme nezisková organizace, vaši podporu investujeme zpět do šíření povědomí, znalostí a tvorby kvalitního obsahu, filmů a publikaci knih.