#5 Třetí kategorie vědy – Forenzní, Neopakovatelná, Historická | Genesis Era Q&A

Vážení příznivci vědy a otázky našeho původu, máme tady další díl krátkých odpovědí na vaše nejčastější dotazy, které nám posíláte do redakce.

CO JE TO VĚDA A JAK FUNGUJE?

V minulém 4. díle jsme si představili vědu observační či jinými slovy terénní nebo pozorovací, která získává své poznatky výhradně pomocí opakovaných pozorování opakujících se jevů v terénu.

V dnešním 5. díle se podíváme podrobněji na 3. kategorii vědy, kterou je věda historická nebo-li forenzní. Ta na rozdíl od prvních 2 kategorií vědy NENÍ postavena na opakovatelnosti, ale naopak zabývá se výzkumem výhradně NEOPAKOVATELNÝCH, tzn. unikátních nebo-li jedinečných historických událostí. Podstatné je, že historická věda nezkoumá tyto neopakovatelné historické události přímo, ale snaží se někde nalézt pouze dochované střípky či fragmenty oné neopakovatelné složky minulosti. Jakmile je najde, snaží se z nich zkonstruovat teoretickými úvahami a dedukcemi pravděpodobný scénář toho, k čemu v minulosti došlo. Hlavním problémem tohoto 3. typu vědy je tedy NEMOŽNOST PŘÍMÉHO OVĚŘENÍ SPRÁVNOSTI, ale pouze nepřímá dedukce či určitá konvergence mnoha nalezených střípků a fragmentů minulosti, které se společně doplňují a podpírají … Tento typ vědy označujeme také slovem forenzní, což souvisí např. s kriminalistikou, která se snaží z nalezených stop trestného činu zrekonstruovat, k čemu ve skutečnosti došlo. I přes největší úsilí kriminalistů a právníků, došlo v historii soudnictví k celé řadě justičních omylů a dokonce i popravení nevinných osob, které se pak s odstupem desítek let ukázaly být falešně obviněnými.

Tento 3. typ vědy je ve skutečnosti nejvíce používán k obhajování materialistického evolučního pohledu na vznik a historii vesmíru, života a člověka. Vzhledem ke své neopakovatelnosti a přímé neověřitelnosti se jedná o nejméně vědecký, nejméně exaktní a nejvíce spekulativní typ vědy — a proto je i celé evoluční paradigma postaveno na nekonečných spekulacích, domněnkách, předpokladech a několika málo střípcích dochovaných z minulosti, které lze ovšem vyložit mnoha různými způsoby — ne jen evolučně a materialisticky či ateisticky.

U tohoto typu vědy tedy začíná spor o Darwina, spor o počátek, spor o to, zda jsme výsledkem kosmické náhody nebo dílem moudrého a milujícího Stvořitele.

V příštím 6. díle se podíváme podrobněji na 4. kategorii vědy, kterou je věda zjevená nebo sdělená.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, ať už k těmto odpovědím či k čemukoliv jinému, co se týká vědy a otázky našeho původu, pak nám určitě napište na redakce@genesisera.cz a my se pokusíme na vaši otázku odpovědět v některém z příštích dílů.

Více o Parku Drama věků naleznete na www.parkdramaveku.cz.

Další webináře a přednášky

Navštivte náš e-shop

Objevte novinky na našem e-shopu a rozšiřte hranice svého poznání

Pomozte nám tvořit více kvalitního obsahu.

Věnujte dobrovolný příspěvek na tvorbu kvalitního obsahu bez reklam.

Zvolte částku

Jsme nezisková organizace, vaši podporu investujeme zpět do šíření povědomí, znalostí a tvorby kvalitního obsahu, filmů a publikaci knih.